Ubiegając się o praktykę na stanowisku inspektora BHP, stajemy przed nie lada wyzwaniem.Chętni, jacy chcą rozpocząć staż na stanowisku inspektora bezpieczeństwa i higieny pracy muszą okazać niezbędne kwalifikacje, to jest potwierdzenie skończenia studiów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Teraz na uczelniach można ubiegać się też o uprawnienia audytora systemu zarządzania BHP. Realizując praktykę, da się niemało nauczyć, ”otrzaskać się z zawodem”, zyskać dużo praktycznej wiedzy.Tuż po zakończeniu stażu można założyć własną firmę, bądź w łatwiejszy sposób zdobyć pracę w różnych spółkach, w których jest wakat na stanowisku pracownika BHP.
Praktykant odbywający staż z zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy uczy się jak poprawnie wypełniać dokumentację BHP, w jaki sposób mają przebiegać szkolenia BHP oraz w jaki sposób te szkolenia prowadzić.BHPowiec powinien ”mieć w jednym palcu” przepisy prawa dotyczące prawa pracy, praca na tym stanowisku również wiąże się z bezustannym poszerzaniem wiadomości, no i śledzeniem co i rusz zmian jakie zachodzą w prawie.
W obrębie zadań służby BHP należy oprócz wcześniej wspomnianych dokonywanie okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, sporządzanie oceny ryzyka dla danych stanowisk pracy w firmach, zakładach pracy, sporządzanie dokumentów po wypadkach przy pracy jeśli wypadek się wydarzy. Do zadań służby bhp przynależy również kontrolowanie stanu bezpieczeństwa oraz doradztwo, sprawdzanie, czy żaden z elementów w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy nie szwankuje..Zadaniami specjalisty BHP są głównie prowadzenie szkoleń z zakresu BHP.Praktykant ubiegający się o miano inspektora BHP również musi stosować się do zasad i przepisów BHP, dbać o własciwy obraz firmy, którą reprezentuje.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz